GLASS & CERAMICS / Glass / Tea glass 5806022
*
nr 580 6022
TEA GLASS
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm ,
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:16:41
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/4 10:21:15
1
Vinnande bud
26/4 20:30:00
2
850 kr
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
8354 CHAMPAGNE GLAS..
11 pcs, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sweden. Modell H..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:50
-
8115 Efterrättsskålar
9st, glass. Length: 11-13cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:20
-
8070 SET OF GLASS
8st+ 8st+ 6 parts, Bertil Vallien (b. 1938), Swed..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:37
-
8325 SET OF GLASS
Homegaard, ca 35 delar. Height: 9-17 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:48
-
8131 CARAFE
Prince, Kosta. Göran Wärff (1933-2022), Sweden. He..//
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:51
-
8173 CARAFES
3+ one, Glimma Glasbruk. Height: 23-26 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:08
*
TEA GLASS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6022
TEA GLASS
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm ,
sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/4 10:21:15 | 1 | Vinnande bud |
26/4 20:30:00 | 2 | 850 kr |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: diameter 10 cm fyra stycken glas teglas tyskland 1920-tal
-
8354 CHAMPAGNE GLAS..
11 pcs, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sweden. Modell H..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:50 -
8115 Efterrättsskålar
9st, glass. Length: 11-13cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:20 -
8070 SET OF GLASS
8st+ 8st+ 6 parts, Bertil Vallien (b. 1938), Swed..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:37
-
8325 SET OF GLASS
Homegaard, ca 35 delar. Height: 9-17 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:48 -
8131 CARAFE
Prince, Kosta. Göran Wärff (1933-2022), Sweden. He..//
Present: SEK 150
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:51 -
8173 CARAFES
3+ one, Glimma Glasbruk. Height: 23-26 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:08